צור קשר
 לגג ולמרפסת הגדולה   למרפסת הקטנה והבינונית   לדירת הגן ולחניון   עיצוב המרפסת   קירות ירוקים    גגות ירוקים   מוצרים משלימים 
 
דף הבית
אודות החברה
גלריה
טכנולוגיה
יתרונות
שאלות נפוצות
כתבות וקישורים
אדריכלים
גננים
לקוחות
צור קשר
 
הסבר על גגות ירוקים ברדיו
מהו גג ירוק ומה תועלותיו? הסברים, שירים וראיון עם אגרונום בני נול ברדיו הגליל העליון

הגינה שלנו בבניין ודיור!
דירה מקסימה בתל אביב, בעיצוב סורנה כפיר, בכתבה בבניין ודיור

מאמר בנושא קירות ירוקים
על האתגרים הגנניים העיקריים בגידול אנכי, באתר של גן ונוף.

שאלות נפוצות
 
יש לך שאלה שלא נענתה? צור קשר
 
מה אנחנו עושים?
אנחנו עוסקים בגינון מבנים: גינות במרפסת, גינות מעל חניונים, גגות ירוקים וקירות פורחים. תחום זה, שנקרא גם "גינון במצעים מנותקים" מצריך ידע גנני מקצועי וגם ידע חקלאי. הוא קצת יותר מסובך מגינון קרקע. על ההבדל בין גינון קרקע וגינון במצע מנותק ומדוע יש צורך בדישון.
 
אילו גינות גג אנחנו מבצעים?
אנו מקימים גינות גג מסורתיות באדניות, כדים ועציצים, ולאחרונה התחלנו להתקין קירות ירוקים במרפסות, אך ההתמחות שלנו בגינות שמשלבות "תשתית חכמה", טכנולוגיה שהבאנו מגרמניה לפני כ-15 שנים, מחברת ZinCo.
 
מהי בדיוק הטכנולוגיה של "התשתית החכמה"?
התשתית החכמה היא מערכת של ארבע יריעות, שמגנות על האיטום ודואגות לניקוז מהיר של המים מהמרפסת או הגג. ניתן להתקין אותה על כל משטח בטון, או עץ, שטוח או משופע. מעל המערכת מפזרים מצע גידול ובו שותלים את הצמחים.
מה מיוחד בגינות גג עם "תשתית חכמה"?
הייחוד של הטכנולוגיה הוא קודם כל אסתטי, כי הוא מאפשר לשוות למרפסת מראה של גינת קרקע. יתרון אסתטי נוסף הוא הגינה הנמוכה שמגדילה את המרחב, אפילו במרפסות קטנות. הטכנולוגיה כולה שוקלת 110 ק"ג למ"ר בלבד (כולל צמחיה נמוכה ומים), לכן היא מתאימה לכל גג מבחינת עומסים וניתן לקיימה ב-10 ס"מ בלבד. יתרונות נוספים.
 
באילו מקרים כדאי להקים גינה עם "תשתית חכמה"?
בנוסף לנושא העיצובי, כדאי להשתמש בטכנולוגיה זו כאשר מעוניינים בכיסוי מלא של משטח הבטון, ללא חשש מנזק שורשים או מחדירת מים למבנה. מומלץ להשתמש בטכנולוגיה גם בתוך אדניות בנויות, בדיוק מאותם שיקולים. פתרון נוסף, הוא למקרים של בעיית עומס, כיוון שהטכנולוגיה שלנו מגיעה ל-110 ק"ג למ"ר בלבד ולכן אפשרית לבצוע גם בגגות ישנים או מיקומים מאתגרים אחרים.
 
מה מייחד את "התשתית החכמה" של ZinCo, אותה אנו מייבאים?
יתרונה העיקרי של המערכת הוא איכותה וחוזקה. בנוסף, ישנה התאמה מלאה בין מרכיבי המערכת, למניעת ריאקציה, כמו לשכבות האיטום הסמוכות. יריעות הניקוז של ZinCo מאפשרות זרימה אופקית חופשית עילית ותחתית, בו בזמן אוגרות מים על ידי כוסיות אגירה ומאפשרות את אוורור המערכת על ידי חורי אוורור. לבסוף, המערכת בעלת ניסיון של חמישים שנים באירופה ו-15 שנים בארץ, כך שהביצועים והאיכות שלה כבר מוכחים.
 
אילו הכנות כדאי לעשות במרפסת לפני הקמת גינת גג?
זו שאלה מצויינת! כי ככל שנקדים ונתכנן את הגינה מראש, כך ייחסכו לנו הוצאות מיותרות בהמשך. באופן כללי, יש לדאוג בתחילה ל: שיפועים, איטום תקין, ובדיקה תקנית של האיטום. לאחר מכן, כדאי להכין נקודת מים ונקודת חשמל סמוכה בתחום הגינה וחשוב לדאוג לפתחי ניקוז של עודפי המים. פירוט מלא של ההכנות.
 

על מה צריך להקפיד כשמקימים גינת גג?

בכל גינת גג חייבים להקפיד על עמידה בעומס המותר על פי חוק, על הגנה על האיטום מפני נזק שורשים וחדירת מים ועל תנאים אופטימליים לצימוח. לכן, מומלץ לבדוק מראש עם מהנדס-קונסטרוקטור איזה משקלים ניתן להעמיס על הגג/ מרפסת ואיפה; לדאוג לניקוז יעיל; לדאוג להגנה מפני חדירת שורשים ולעשות שימוש במצע גידול טוב. חשוב, בנוסף, להקפיד על הזנה והשקיה מתאימה. מידע נוסף כאן.

 

איזה סוג צמחים אפשר לגדל בגינת גג?

באופן עקרוני, ניתן לשתול הרבה מאוד מצמחי-הבית ואת הרוב המוחלט של הצמחים שמוצאים בגינות קרקע, כולל: עצים, דשא או ירקות... אולם, חשוב להתייחס לגודל הסופי הטבעי של הצמח כדי לוודא שהגג יכול לעמוד בעומס של הצמח והאם נכון יהיה להשתמש בו במרחב הנתון. בנוסף, יש להתייחס לשיקולים של חסכון במים, כמות אחזקה שהצמח דורש (כמו גיזום, איסוף עלווה, פירות מלכלכים וכד') ועמידותו בפני מחלות ומזיקים.  בכל מקרה, בכל גינה יש אחוז גבוה של ניסוי וטעייה, משום שהתנאים בין מרפסות שונות משתנים, וצמחים מסוימים יוצרים מיקרו-אקלים שונה לצמחים בסביבתם. עוד על צמחיה לגינת הגג.

 

האם ניתן לגדל עצים בטכנולוגיה של רב נוי?

מבחינה טכנולוגית, ניתן בהחלט לגדל עצים וצמחים גבוהים.  אנו עושים זאת על ידי שימוש במיכלים, או הגבהה של מצע הגידול ל-30 ס"מ בפינת השתילה.  המגבלה היחידה היא עמידה בעומס המותר בגג, לשם כך יש להתייעץ במהנדס קונסטרוקציה.  חשוב לדעת, שגם אם השכנים שלנו הניחו עצים במרפסת, הם לא בהכרח עשו את ההכנות הנדרשות. מבחינה עיצובית, אנו ממליצים על תכנון עצים במרחבים גדולים בלבד ולא במרפסות קטנות, כדי לנצל את המרחב ככל הניתן.
גג ירוק מעל חניון
ציקסים ענקיים בבית התפוצות, מעל קומת מרתף

 

האם ניתן לגדל ירקות ותבלינים ב"תשתית חכמה"?

ניתן לגדל ירקות ותבלינים בגג. יתרה מכך, הטכנולוגיה שלנו מאפשרת גידול אופטימלי של צמחים על ידי ניקוז מעולה ואוורור, שדואגים לאוויר לשורשי הצמח ומונעים המלחה של המצע.  המערכת יעילה מאוד בשימוש במים וחסכונית בהרבה משיטות גידול אחרות במיכלים או במצע מנותק, גם משום מצע הגידול המעולה (פרלייט), וגם משום אגירת מים בתוך כוסיות ביריעת הניקוז.

 
האם ניתן להקים גינה גם במרפסת קטנה?

את הגינה בטכנולוגיה שלנו ניתן להקים על כל מרפסת – קטנה או גדולה. ניתן לכסות את כל המרפסת בצמחיה, עם אבני מדרך למשל, או לגנן "חגורה" מסביב לאזור הישיבה המרוצף/ עם הדק.  לבעלי המרפסות הקטנות המצאנו פתרון נוסף בשם "פינת חמד כפרית", שתכנונו קבוע מראש ועלויותיו קטנות באופן משמעותי. למרפסות קטנות.

 

האם צריך להרים את הריצוף כדי לעשות גינה בטכנולוגיה שלנו?

אין צורך להרים ריצוף, או לבנות דק, כדי ליהנות מגינה כזו. למעשה, ניתן לבצע גינות גם מעל ריצוף, בגובה של 10 ס"מ. בכדי לעשות זאת, אנו לרוב בונים מעין אדנית בנויה מעל הריצוף ובתוכה יוצרים את הגינה. אנו ממליצים ליתר בטחון לבצע איטום נוסף לחלק שיהיה מגונן.  המגבלה היחידה בגינון מעל ריצוף הוא מיקום פתחי הניקוז. לתמונות של גינות מעל ריצוף.
 

מה ההבדל בין גינת גג וגג ירוק?

גם גינת גג וגם גג ירוק הנם משטחי בטון מגוננים וההבדל בין המושגים הוא בעיקר סמנטי. לדוגמה, בהולנד קוראים לכל הגינות הללו גינות גג ובגרמניה כולן גגות ירוקים.. בישראל, מקובל להתייחס לגינת נוי אינטנסיבית במרפסת או בגג הפרטיים כ"גינת גג" ולכיסוי מלא של הגג על ידי צמחיה חסכנית במים לצרכים אקולוגיים וכלכליים (ולא לפנאי) כ"גג ירוק". לפי החלוקה הזו, גינות מעל חניונים נותרות ללא שום הגדרה, לכן אנחנו מתייחסים לכל הגינות על ידי הגדרה אחת.

גגות ירוקים בגרמניה

גינת גג או גג ירוק? תשתיות ZinCo
 
מה ההבדל בין גג ירוק וגג חום?
מבחינה טכנולוגית, גג חום הנו "גג ירוק", כלומר גינה על משטח בטון.  ייחודו של הגג החום בכך שהוא נשתל בצמחיה טבעית, ובקרקע טבעית ואינו מקבל השקיה מלאכותית, כך שהוא יבש בקיץ ופורח בעונות הפריחה.  מבחינה אקולוגית, עדיין לא נערכו מחקרים לגבי ההבדל בערכים ובתרומות של גג ירוק אינטנסיבי לעומת גג חום, או גג ירוק סמי-אקסטנסיבי (למעט מחקרים על השפעת צמחיה שונה על הבידוד התרמי), אך סביר להניח שצמחיה שופעת וגבוהה נותנת ערכים גבוהים יותר בהפחתת זיהום ואבק ובצינון הגג והסביבה.
 
יש לך שאלה שלא נענתה? צור קשר
© רב נוי חברה לטיפול ואחזקת גנים בע"מ
office@rov-noy.co.il 08-8591112
ת.ד. 31 ,מושב קדרון 70795
בניית אתרים ויביט
גינות גג | גינה במרפסת | עיצוב גג | איטום גגות |גגות ירוקים | גינת מרפסת | עיצוב מרפסת | איטום גג | גג ירוק 
קיר ירוק בתל אביב | קיר ירוק בזכרון יעקב | גג ירוק בבית ספר | גגות ירוקים בירושלים | תקצירים מכנס גגות ירוקים
גג ירוק מעל מפעל | גג חי | גג חום | גינון אנכי | חסכון במים בגינת גג | בידוד תרמי למבנה | בידוד אקוסטי למבנה  חזית חמישית בניה ירוקה להפחתת זיהום | עציצים למרפסת | תשתיות לגינון
גינת גג | גינה במרפסת קטנה
גינות גג ומרפסות