צור קשר
 לגג ולמרפסת הגדולה   למרפסת הקטנה והבינונית   לדירת הגן ולחניון   עיצוב המרפסת   קירות ירוקים    גגות ירוקים   מוצרים משלימים 
 
דף הבית
אודות החברה
גלריה
טכנולוגיה
יתרונות
שאלות נפוצות
כתבות וקישורים
אדריכלים
גננים
לקוחות
צור קשר
 
הסבר על גגות ירוקים ברדיו
מהו גג ירוק ומה תועלותיו? הסברים, שירים וראיון עם אגרונום בני נול ברדיו הגליל העליון

הגינה שלנו בבניין ודיור!
דירה מקסימה בתל אביב, בעיצוב סורנה כפיר, בכתבה בבניין ודיור

מאמר בנושא קירות ירוקים
על האתגרים הגנניים העיקריים בגידול אנכי, באתר של גן ונוף.

תקצירים מכנס גגות ירוקים

התחנה לחקר צפורי ירושלים, החברה להגנת הטבע

ירושלים, 29 במרץ 2011

אדריכלות מבנים מקיימי מערכות חיים

אדר' גיל ועדיה ואדר' אייל גבירצמן, וינשטין ועדיה אדריכלים

בהרצאה, הציגו האדריכלים פרויקטים בעבודה ופרויקטים עתידיים, המקיימים מערכות חיים. בין הפרויקטים: א) ביתן הפרפרים בביאנלה בת-ים, בו הביאו צמחיה מקומית לעיר בצורת פביליון ונבנה מגדל תאורה למשיכת פרפרי לילה. ב) מבנה התחנה לחקר צפורי ירושלים, שנבנה על גבי מחסן ישן. החזית מכוסה לוחות פלסטיק ממוחזרים, מאחוריהם משובצים תיבות קינון שמיועדות לציפורים, קיפודים, לטאות ודורבנים. המבנה כולל "גג חי", שפורח באביב ויבש בקיץ.  ג) מבנה חי בפארק מיחזור חיריה, שנבנה על שרידי מבנה קיים. משלב גג ירוק, קירות חיים ובריכות למיחזור מים. ד) יקב הרי הגליל – מבנה עתידי, ברובו יהיה חפור באדמה ויכוסה בגג חי וקירות חיים, כך שישתלב בסביבה מבחינה נופית ואקולוגית.  ה) מבנה אוספי טבע באוניברסיטת תל אביב – הצעה למבנה עם גג חי וקירות חיים.

האדריכלים המליצו לזהות את ההזדמנות לפרוייקט מעניין והדגישו את חשיבות שיתוף הפעולה בין האדריכל ללקוח. האתגר הוא להביא את המבנים החיים לבניה של מבני ציבור.

  

קירות ירוקים – להיט עולמי: סקירת פרויקטים ומערכות קיר בעולם

אדריכל אריה קוץ, מוסמך המכון הטכנולוגי של טוקיו, ניר – קוץ אדריכלים / סטודיו אדריכלות נוף

בהרצאה הוצגו דוגמאות חיות של קירות ירוקים, בעיקר מיפן ומסין, ונסקרו מגוון פתרונות טכניים למערכות של גינון אנכי.  המערכות שהוצגו מתחלקות למערכות בנויות באתר ולמערכות מוכנות מראש להרכבה מודולרית בהתאמה לבניין. המערכות המודולריות מתחלקות לשני סוגים: מערכות של "ארגזי שתילה" בהם שתולים צמחים במיכל אופקי בשיטה יותר מסורתית, אך במערכת לכיסוי אנכי; ולמערכות של פתרונות יצירתיים וחדשים יותר לכיסוי קיר אנכי.  בין הפתרונות היצירתיים: קיר בנוי מבד שמזכיר "שמיכת פיקה", עם השקיה תמידית, ומכלול מתכת עם שקים של מצע גידול.  רצף דוגמאות מטוקיו בא בעיקר להציג את הקירות הירוקים כתופעה אורבנית תקפה – כפתרון למחסור בשטחים ירוקים – ולא עוד כ"קוריוז".

 

גינות אנכיות בישראל: פוטנציאל ואתגרים

אדר' היידי ארד, היידי ארד אדריכלות ועיצוב פנים

הגינון האנכי הוא בעל פוטנציאל גדול, שכן עם ציפוף המרחבים העירוניים מתמעטים השטחים הירוקים וקירות מהווים שטח פנים הבנוי הגדול ביותר. בטיפול מתאים, קירות אלו יכולים להוות מעטפת ביולוגית, חיה ונושמת, כעין "יער אנכי". קיר ירוק משפר את המיקרו-אקלים של סביבת הבניין וכן מבודד את הפנים. בנוסף, משמש הגינון האנכי כמבודד אקוסטי מפני רעשים וכמסנן ביולוגי המסייע לתהליך ספיחה וטיהור האוויר מרעלים וממזהמים.
 
שותלים ומתנסים במצעי גידול שונים, מכללת רופין
צילום: אדר' היידי ארד

בישראל קיימות חברות בודדות העוסקות בגינון אנכי ומספר הפרויקטים שהוקמו בארץ עומד על כעשרים בלבד. הקושי העיקרי העומד בפני חברות אלה הוא בהתאמת הטכנולוגיות הקיימות בעולם (בעיקר מצע ומיני צמחים) לתנאים בארץ: טמפרטורות גבוהות, קרינה חזקה ומיעוט במשקעים.  אחד הגורמים שיש להתחשב בהם, למשל, הוא המפנה של הקיר – דרומי (חם וחשוף לקרינה), או צפוני שמקבל מעט שמש.  גורם נוסף שחשוב להתחשב בו, לדוגמה, הוא קצב הצימוח והתקופה שייקח לצמחיה לכסות את הקיר.
 
פאנלים סולאריים דו-צדדיים לקירות ולגגות

אבישי דרורי, בי-סולאר ישראל

חברת ביסולר ישראל פיתחה תהליך חדשני לייצור תעשייתי של תא סיליקון סולרי דו-צדדי.  יישומי המערכת הסולרית הדו-צדדית כוללים חוות סולריות פתוחות, מערכות לגגות ירוקים, קירות הפרדה סולריים בכבישי אגרה וקירות אקוסטיים, וכן קירות לבניה ירוקה (BIPV).  בהרצאה הוצגו ההתקנים הקיימים בתחום הפוטווולטאי, ניסויי השדה בהתקן החדש והתקנות מסחריות ראשונות מסוגן בעולם. כמו כן נדונו מספר יישומים עתידיים של מערכות אלו בבניה ירוקה ויתרונותיהן הצפויים.

 

טכנולוגיות יישומיות להתייעלות אנרגטית

ד"ר עופר אלון, ש.ק.מ.ה קבוצה לאנרגיה ירוקה

העיקרון המנחה בפרויקטים להתייעלות אנרגטית מתבסס על קביעת מדיניות ואסטרטגיה ברורה לכל רובד הפעילים בארגון, במגמה להוביל את הארגון לחסכון באנרגיה ולהורדת הביקוש הראשוני לאנרגיה. כדי להתייעל, יש לערוך סקר ראשוני באמצעותו יבחן הארגון בין היתר את:
  1. הצרכנים המשמעותיים של הארגון
  2. האפשרויות הקיימות להקטנת צריכה (למשל, השבתה של מכונה X, הסטה של שעות עבודה וכו'...)
  3. המתווה העסקי להחזר עלויות
  4. המנגנון להובלת התהליך הפנים ארגוני ...
  5. הגדרת מאפייני הביצוע הטכנו-כלכליים והתקציב הנדרש (מענקים, מימון בנקאי...)
  6. אסטרטגיה
  7. הצהרת כוונות ברורה לכל רובדי הארגון

ללא ספק אחריות רבה מוטלת על כתפי מקבלי ההחלטות לברור את המידע הרב הקיים בנושא פתרונות וטכנולוגיות להתייעלות אנרגטית, כאשר מטרת היעד הניצבת לפניהם הינה השבחת מאפייני הביצוע של המבנה על נגזרותיו השונות ובכלל זה: החלפות אוויר, שמירה על רמתCO2  סבירה, שמירה על רמת לחות סבירה, השבת אנרגיה "מבוזבזת", השבת חום או חימום וקירור יזום. לצערנו, תהליכי ההתייעלות האנרגטית יקרים וההחזר ההשקעה שלהם ארוך יחסית (שנתיים בממוצע). לאור זאת, ומכיוון שלא  קיים בשלב זה מנגנון עזרה מובהק של מדיניות ממשלתית, נראה שהצרכן הפרטי כמעט ואינו נכנס לתהליך. מאותה הסיבה, מרבית הפרויקטים הם קטנים יחסית שכן ללא ספק העזרה הרגולטורית בנושא משמעותית לקידום פרויקטים רבים ומגוונים.

 
גגות ירוקים בירושלים – מהלכה למעשה

אדר' עופר מנור, אדריכל העיר, עיריית ירושלים

עיריית ירושלים מקדמת בשנים האחרונות את נושא הגגות הירוקים – נושא אקולוגי ישים וקליט.  ישנו צוות מיוחד שאמון על עידוד הקמת גגות ירוקים גם במגזר הפרטי, ישנו בסיס מידע רחב על פי ניסיונות במקומות שונים בעולם וישנו הליך חדש בו חובה להקים גג ירוק בכדי לקבל היתר בניה. בין הפרויקטים הפרטיים בירושלים – גינות מעל חניון במבנה החדש של בצלאל ובמפעל "טבע" בהר חוצבים.  כפיילוט של העירייה, הוקם גג ירוק בבי"ס "אור-תורה סטון", בו גם נעשה שיתוף של התלמידים והקהילה בתכנון ובביצוע. פיילוטים נוספים מתוכננים בבי"ס זלמן ארן, בגן סאקר ובגן העצמאות (בו תהיה מערכת פוטו-וולטאית על הגג).
פיילוט של עיריית ירושלים: גג ירוק בבי"ס אור-תורה סטון, שכונת רמות
תכנון: אדר' אריה קוץ, סטודיו אדריכלות נוף.  צילום: רב-נוי
  

טכנולוגיות משולבות בגגות ירוקים: בידוד תרמי וייצור חשמל

אגרונום בני נול, רב נוי

גג ירוק הוא למעשה כל משטח בטון מגונן.  גגות ירוקים הם: גינות-נוי אינטנסיביות במרפסת, "גג חי" כמו בתחנה לחקר ציפורים (צמחיה מקומית טבעית שפורחת בעונות הפריחה בלבד, ללא השקיה מלאכותית), גגות גדולים סמי-אקסטנסיביים (כלומר, עם צמחיה חסכנית במים ותוספת של מעט השקיה) או גגות עם כיסוי טבעי, כמו בסקנדינביה ובמקומות נוספים בעולם. הגגות הירוקים מקטינים את טביעת הרגל האקולוגית ואף מפצים על נזק קיים, מקטינים נזקי נגר עילי, מפחיתים את זיהום האוויר, האבק והרעש ומחזירים את הטבע לעיר.  הרשות המקומית, היזם וצרכן הקצה נהנים מהתועלות האקולוגיות וכן מתועלות כלכליות כגון הפחתת השימוש בחימום ובקירור, הגנה על האיטום, והעלאת ערך המבנה.

התקנת פאנלים סולאריים בתוך גג ירוק בבי"ס בגרמניה
צילום: ZinCo GreenRoofs

אחת התועלות המרכזיות בגינון על הגג היא הבידוד התרמי של המבנה, שמתאפשר על ידי מצע הגידול והצמחיה.  יעילותו באה לידי ביטוי למשל בכך שהתקן האירופאי מאפשר להחליף 12 ס"מ של בידוד תרמי בגג ירוק.  בעתיד, ייתכן וההמצאה של חברת פוליביד הישראלית ליריעת ניקוז מקלקר, תגדיל את ערכי הבידוד למבנה.  חידוש נוסף בתחום, הוא השילוב של לוחות סולאריים בתוך הגג הירוק, שמגדילים את תפוקת התאים הפוטו-וולטאים בכ-30%.  טכנולוגיה אחרונה היא גגות ירוקים משופעים, עם תוספות למניעת סחף בגגות בשיפוע מעל 25 מעלות.  בכל גג ללא מעקה, חשוב להקפיד על התקנה של אביזרי בטיחות. 

 

הצצה לגגות ירוקים בעולם: ההייליין בניו-יורק וחקלאות עירונית בטוקיו

עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע

בהרצאה, הוצגו אתרים מעניינים בעולם מתחום הגגות הירוקים: ההייליין (HighLine) בניו-יורק ומבנים מיוחדים בטוקיו.  ההייליין שימשה כרכבת עילית לתחבורה תעשייתית.  לאחר שהפסיק לפעול, נהיה האתר מעצמו לטבע עירוני.  המתכננים הרסו את המערכת הטבעית הספונטאנית ויצרו מערכת טבעית יזומה חדשה. נעשה שימוש בצמחיה מקומית רבה, ישנם כללים מתי מותר ואיך לעלות לאתר והושארו פרטים מהרכבת ההיסטורית.  בזכות חידוש ההייליין, ערך הנכסים בסביבה הוקפץ מעלה.  לאתר האינטרנט של ההייליין: http://www.thehighline.org/

טוקיו היא תלכיד צרוף של בטון, מגדלים וכבישים. במקום אחד נראה מבנה עם 200 מיני מטפסים עליו.  במקום אחר, נמצא בתוך המבנה שדה אורז (כולל רוח יזומה ופכפוך מים..), שצוות מקצועי מאביק ומתחזק ועובדי המשרד בסבב האבקה אחת לחודש. באותו מבנה נמצא חלל תאורה מיוחד לגידול ירקות, בתוך חדר הישיבות.
ההייליין בניו-יורק: פארק ענק על מסילת רכבת ישנה
צילום: עמיר בלבן
שדה אורז בתוך מבנה משרדים בטוקיו
צילום: עמיר בלבן

חזרה לעמוד אדריכלים

© רב נוי חברה לטיפול ואחזקת גנים בע"מ
office@rov-noy.co.il 08-8591112
ת.ד. 31 ,מושב קדרון 70795
בניית אתרים ויביט
גינות גג | גינה במרפסת | עיצוב גג | איטום גגות |גגות ירוקים | גינת מרפסת | עיצוב מרפסת | איטום גג | גג ירוק 
קיר ירוק בתל אביב | קיר ירוק בזכרון יעקב | גג ירוק בבית ספר | גגות ירוקים בירושלים | תקצירים מכנס גגות ירוקים
גג ירוק מעל מפעל | גג חי | גג חום | גינון אנכי | חסכון במים בגינת גג | בידוד תרמי למבנה | בידוד אקוסטי למבנה  חזית חמישית בניה ירוקה להפחתת זיהום | עציצים למרפסת | תשתיות לגינון
גינת גג | גינה במרפסת קטנה
גינות גג ומרפסות