צור קשר
 לגג ולמרפסת הגדולה   למרפסת הקטנה והבינונית   לדירת הגן ולחניון   עיצוב המרפסת   קירות ירוקים    גגות ירוקים   מוצרים משלימים 
 
דף הבית
אודות החברה
גלריה
טכנולוגיה
יתרונות
שאלות נפוצות
כתבות וקישורים
אדריכלים
גננים
לקוחות
צור קשר
 
הסבר על גגות ירוקים ברדיו
מהו גג ירוק ומה תועלותיו? הסברים, שירים וראיון עם אגרונום בני נול ברדיו הגליל העליון

הגינה שלנו בבניין ודיור!
דירה מקסימה בתל אביב, בעיצוב סורנה כפיר, בכתבה בבניין ודיור

מאמר בנושא קירות ירוקים
על האתגרים הגנניים העיקריים בגידול אנכי, באתר של גן ונוף.

טבע על גג העולם – הקמת גינת גג

אם אתם מתגוררים בבית פרטי או בדירת גג, סביר להניח שיש לכם שטח על הגג שכדאי לשקול לנצל אותו להקמת גינה. לגינה על הגג יש מספר יתרונות בולטים, רובם אקולוגיים מובהקים:

  1. תרומה לאיכות הסביבה על ידי ניקוי זיהום האוויר, ניצול מי הגשמים ויצירת ריאה ירוקה;
  2. יצירת שכבה מבודדת תרמית, שמורידה את הטמפרטורה בחלל המגורים שמתחתיה, תורמת לשימור האנרגיה ומקטינה את הוצאות החימום והקירור על הבית;
  3. יצירת בידוד אקוסטי וצמצום רמת הרעש מבניינים סמוכים ומכבישים;
  4. סיוע לאיטום הגג - בכך שהוא אינו חשוף יותר לקור ולחום, בלאי תהליך האיטום מופחת;
  5. שמירה על פרטיות הדיירים על ידי יצירת מחסום טבעי;
  6. ניצול שטח שבמילא לרוב אינו בשימוש;
  7. אפשרות לגידול תוצרת חקלאית עצמית, כמו לדוגמא: גן ירק, ערוגות תבלינים  או עצי פרי;
  8. מבחינה נפשית מזמנת הגינה טיפול תרפויטי נגיש וללא עלות;
  9. שדרוג המראה של כל מבנה;
  10. העלאת ערך הנכס.

האתגרים וכיצד להתמודד איתם
אולם על אף היתרונות הרבים, הן הסביבתיים והן אלה הנוגעים לאיכות החיים, טרם הקמתה של גינת גג, יש לבדוק ולבחון בכובד ראש מספר דברים, בראש ובראשונה הנושא הבטיחותי.

משקל - יש לדעת שהקמה של גינת גג היא עסק בעל משקל. תרתי משמע. משקלה של גינה על הגג יכול להגיע בקלות ל-150 ק"ג למ"ר, וזאת מבלי לקחת בחשבון את משקל האנשים. כדאי לדעת, שעל פי תו התקן הישראלי, גג אמור לשאת משקל של עד 350 ק"ג למ"ר. על מנת לבצע את החישובים הנדרשים, יש לתכנן את הגינה בעזרתו המקצועית של מהנדס, אדריכל או חברה שמתמחים בגינות גג. 

אפשרות אחרת וקלה יותר להקמת גינה, היא השימוש במיכלי גידול או בערכות הידרופוניות שהם ניידים וקלים יחסית וניתן לעצב אותם בכל סגנון שתרצו. יחד עם זאת, גם לאפשרות זו יש סכנה של עומס משקל בנקודות מסוימות, ומומלץ לוודא גם כאן את יכולות ההעמסה של הגג.

מים וניקוז - אחד האתגרים המשמעותיים הנוספים, וגם אחד היקרים שבהם, הוא מקור מים וניקוז. אם מקימים את הגינה מאפס או שמבצעים איטום לגג או אולי מתקינים עליו דק, ניתן למקם את מערכת ההשקיה ולהוליך את תשתיות הניקוז היכן שנוח לנו, בדרך כלל באופן נסתר לשמירת האסתטיקה. אך אם הגינה מוקמת על דירה קיימת, יש להיעזר במהנדס או בקבלן שיבדקו את השיפועים, האיטום ואפשרויות הניקוז הקיימות.

כך או כך, למערכת ההשקיה השפעה רבה על רמת התפעול והתחזוקה של הגינה, וכיוון שהצמחים חשופים לשמש ברמה כזו או אחרת, יש לוודא שכל אחד מהם מקבל את כמות המים הדרושה לו.

איטום – המשקל של גינת גג בשילוב השקיית הצמחייה השתולה בה, יכולים להעמיס מאוד על הגג ולהחליש אותו מאוד אל מול מי הגשמים שעלולים לחלחל דרכו. לשם כך יש לדאוג לאיטום נכון של הגג. לשם כך יש מספר אפשרויות, ביניהן יריעות PVC, יריעות ביטומניות, איטום בזפת ועוד. חשוב לוודא שהעבודה מתבצעת על פי התקנים ולהקפיד על שיפוע מתאים, באופן כזה שמערכת האיטום שתותקן, תאסוף הן את מי ההשקיה והן את מי הגשמים ותוביל אותם אל נקז מרכזי, זאת מבלי לסחוף יחד איתם את האדמה. מערכת יעילה של איטום וניקוז תשמור על יחסי מים / אויר טובים וכך על מצע מאוורר שיאפשר לצמחייה שעליו לשגשג.

מזג אוויר הוא אתגר נוסף שיש להתחשב בו, במיוחד זה השורר כאן בישראל, עם השמש הקופחת בקיץ והרוחות החזקות בעונות המעבר. בכדי להתמודד עם האתגרים שמציב מזג האוויר, מומלץ שתהיה לגג הצללה או חסימה מסוג כלשהו, או לנסות ולמקם את הגינה במקום שלשמש ולרוחות לא תהיה אליה גישה ישירה.

הצמחייה
גינת גג תהיה לרוב בעלת שטח מצומצם ותהיה חשופה לרוחות עזות ולקרינת שמש ממוקדת, לכן חשוב לבחור צמחים עמידים לתנאים אלה.

כיוון שבגינת גג שכבת האדמה אינה עבה במיוחד, סוג הצמחייה ייקבע בתיאום עם אנשי המקצוע המתאימים ובהתאם לגובה הגינה ולמשקל אותו מסוגל הגג לשאת. כך שאם גובה המצע הוא 10 ס"מ, הצמחייה תהיה אף היא נמוכה ותכלול דשא, פרחים, צמחים משתרעים. בגינות שהמצע בהן הוא 20 ס"מ ניתן לשתול שיחים גבוהים ולשלב שבילים. עצים ניתן לשתול בגינה שעומק המצע שלה הוא החל מ-80 ס"מ.

ומה מבחינת עיצוב?

אם הגינה ממוקמת ביציאה מהבית או בעליה ממנו, חשוב שהיא גם תתכתב מבחינה סגנונית עם העיצוב של הבית. כדאי ליצור התאמה בצבעים ובחומרים. אם הבית בעל סגנון מודרני, רצוי לבחור במיכלים, אדניות ופריטים בעלי קווים ישרים, נקיים וברורים. אם הסגנון כפרי ופחות מהודק, אפשר ליצור מראה גינה רך וחופשי יותר, עם שימוש בחומרי גלם כמו עץ למשל.

הריהוט בגינה יותאם אף הוא לצרכים שלכם ולגודל השטח, בין אם מדובר במערכת ישיבה גדולה או בספסל קטן שימוקם נהדר מבחינה אסטרטגית וישקיף על הנוף. רצוי כי חומרי הגלם מהם יורכב הריהוט יהיו זהים או תואמים לסגנון הבית והגינה.

ולסיום, התאורה היא אלמנט נוי שמוסיף המון לעיצוב. תאורה נכונה תשדרג את מראה הגינה ותהפוך אותה מרשימה במיוחד. 

אנו ברב נוי מתאימים את גינת הגג לטעמכם האישי ולרצונותיכם, תוך התחשבות במיקום הגג ובתנאי השטח. אנו יכולים להקים גינות במשקלים נמוכים מבלי להתפשר על בטיחות עבורכם ועבור הרכוש שלכם. ניתן לשלב בגינה אלמנטים מסוגים שונים, תאורה ועוד.

אנו מספקים ליווי החל משלב התכנון ובמהלך שלב הקמת הגינה וכמובן מסייעים בבחירת הצמחייה המתאימה. במידת הצורך, שירותינו כוללים גם תחזוקה. הצוות שלנו מקצועי ובעל ניסיון רב ויהיה זמין למענה עבורכם.
נשמח לשמוע מכם.

באדיבות אתר טוב תודה

© רב נוי חברה לטיפול ואחזקת גנים בע"מ
office@rov-noy.co.il 08-8591112
ת.ד. 31 ,מושב קדרון 70795
בניית אתרים ויביט
גינות גג | גינה במרפסת | עיצוב גג | איטום גגות |גגות ירוקים | גינת מרפסת | עיצוב מרפסת | איטום גג | גג ירוק 
קיר ירוק בתל אביב | קיר ירוק בזכרון יעקב | גג ירוק בבית ספר | גגות ירוקים בירושלים | תקצירים מכנס גגות ירוקים
גג ירוק מעל מפעל | גג חי | גג חום | גינון אנכי | חסכון במים בגינת גג | בידוד תרמי למבנה | בידוד אקוסטי למבנה  חזית חמישית בניה ירוקה להפחתת זיהום | עציצים למרפסת | תשתיות לגינון
גינת גג | גינה במרפסת קטנה
גינות גג ומרפסות